rss
twitter

Wszystkie pszczoły przyleciały do Bałtowa

0

Tegoroczne Świętokrzyskie Święto Pszczoły, mimo pandemicznych przeciwności i nie kojarzonej ze szczęściem XIII już edycji, uznajemy za udane i niezbędne dla środowiska. Dzięki organizatorom, którym było Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej oraz współorganizatorom Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” oraz Bałtowski Kompleks Turystyczny, podołaliśmy wymaganiom sanitarnym dotyczącym zarówno targów pszczelarskich na Okręglicy, jak i Międzynarodowej Konferencji Naukowej.  

Konferencja naukowa została rozłożona na dwa dni. W sobotę, pod parasolami odbyła się część pierwsza, poświęcona wykorzystaniu produktów pochodzenia pszczelego w medycynie i kosmetologii. Autorytety w tej dziedzinie, „profesorowie od pszczół” prof. Mariusz Gagoś i prof. Jerzy Stojko zaprezentowali najnowszy stan wiedzy naukowej, która wciąż zaskakuje odkrywając nowe możliwości, dotyczące chociażby opatrunków na bazie polimerów i miodu oraz przeróżnych prozdrowotnych skutków wykorzystywania około zdrowotnego fenomenu pszczelego(pyłek, pierzga, wosk, jad). Prof. Oleg Spyczak z Charkowa znaczną część swego wykładu poświęcił na prezentację wyrobów pszczelej medycyny, które są produkowane na Ukrainie, natomiast Thomas Gloger, który ma znaczące osiągnięcia w leczeniu m.in. ran, odleżyn itp., poruszył wymagający „ostrożności” ale dającym niezwykłe efekty wątek toksynoterapii czyli leczenia za pomocą jadu pszczelego. Zagraniczne wykłady zostały przeprowadzone w formie telekonferencji.

Niedzielny wykład dr Anny Gajdy na Okręglicy, który został poświęcony chorobom pszczół, był o tyle nieoceniony, że obok wyników naukowych badań, bardzo precyzyjnie i od praktycznej strony zostały zaprezentowane metody diagnozowania i przeciwdziałania.

Targi pszczelarskie, które zgromadziły blisko 40 wystawców, w tym wszystkich liczących się w kraju oraz jedną firmę z Węgier, okazały się być na tyle mocno wyczekiwane, że kolejki przed stoiskami ustawiały się od wczesnych godzin rannych, na długo przed oficjalnym otwarciem imprezy. Pszczelarze wychodzili objuczeni sprzętem, a handlowcy nie kryli swego zadowolenia. Oczywiście na bałtowskiej Okręglicy przez dwa dni można było spotkać się ze wszystkim tym, co w sprzęcie, wyposażeniu, technologii chowu czy około pszczelej „medycynie”, aktualnie jest najnowszym osiągnięciem.   

Ze względu na pandemię „ucierpiała” jedynie część oficjalna, ograniczona do mszy świętej w intencji pszczelarzy oraz ceremonii wręczania odznaczeń i dyplomów. Warto dodać, że XIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły tradycyjnie odwiedził Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka.

Organizatorzy składają podziękowania za wsparcie naszego święta dla Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Ostrowieckiego, Urzędu Miasta Ostrowca Św., Gminy Bałtów, Gminy Bodzechów.

 

                                                                                                           Zarząd Stowarzyszenia

 

Napisz komentarz